İNŞAAT SEKTÖRÜ 2011'DEN UMUTLU

İnşaat sektörü 2011'den umutlu
02 Ocak 2011 15:01

2010 yılında toparlanıp satışlarını önemli ölçüde artıran inşaat firmaları, yeni projelerini vitrine çıkarmaya hazırlanıyor. Gidişattan memnun görünen firmalar, önümüzdeki yıla da umutla bakıyor. 2011'in konut satışlarında Türkiye'nin gördüğü en iyi yıl o

2010'un üçüncü çeyreğinde konut satışları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 25,21 daraldı. Mortgage uzmanları, daralmayı tüketicilerin ekonomik çalkantı nedeniyle alım kararlarını ertelemesine bağladı. Ancak inşaat sektörü bu konuda farklı düşünüyor. Toplu Konut İdaresi iştiraklerinden Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum Cihan'a yaptığı açıklamada, "Konut satışlarıyla ilgili ortaya koyulan rakamlar yüzde 25 seviyelerinde ama bunun istatiğini kim tutuyor, tartışılır. Öyle bir rakam var mı yok mu, o da tartışılır." dedi.

İnşaat sektöründe bir balon oluşmadığını, oluşmasının da söz konusu olmadığını belirten Murat Kurum, önümüzdeki aylarda konut taleplerinin tırmanacağını, satışların artacağını aktardı. Kurum, 12 Eylül'de yapılan referandumun ardından konut satışlarının ciddi biçimde arttığını vurgularken, "O zaman birikmiş bir stok söz konusuydu. Bu stokların önemli bir bölümü refarandumun hemen akabinde yatırımcının güven ortamını görmesiyle eritildi. Bundan sonra doğal olarak bir durağanlık gözlenecek. Ancak 2011 yılında 2010'un çok daha üstünde bir satış olacak. Önümüzde bir seçim var. Seçim ortamı satışları kuşkusuz etkileyecek. Seçim öncesinde ve sonrasında bir daralma olacak fakat totalde bakıldığında 2011, 2010'dan daha iyi olacak." yorumunu yaptı.

Yıllık 650 ila 700 bin konut açığı olduğuna işaret eden Emlak Konut GYO Genel Müdürü, inşaat sektörünün önde gelen firmalarından bu boşluğu vakit kaybetmeksizin doldurmalarını istedi.

Konut fiyatlarının her yerde düşmesinin söz konusu olmadığının altını çizen Murat Kurum, "Geçtiğimiz senelere oranla fiyatlarda bir düşüş yaşandı. Şu an o oranları yakalıyoruz. Bu, talep arz konusu. Stoklar erimeli, stokların erimesiyle fiyatlar artacak. Ulaşım ve sosyal donatı imkânları ile hakları da bu noktada önemli. Sadece konut satmakla iş bitmiyor. İnsanımız bilinçlendi, yaşamla ilgili hak ve istekleri söz konusu. Bu hak ve istekleri yerine getirdiğinizde fiyatlar da artıyor. Doğru yerde doğru projeler yapmak gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Şua İnşaattan Ahmet Sarıcalı da tıpkı Murat Kurum gibi inşaat sektöründe bir balon oluşmadığı kanaatinde. Markalı konut satışlarında bir gerileme gözlemlemediklerini kaydeden Sarıcalı, "Daha eski ve markasız konutlara taleplerde azalmalar olabilir. Tabii insanlar artık iddialı ve güzel projelerden konut almak istiyor. Biz, sektörün oyuncusu olarak 1 yılda talebin arttığını gözlüyoruz. Markalı, kaliteli ürün ürettiğinizde sorun yok." dedi. Konut fiyatlarında gözle görülür bir düşüş yaşanmadığını belirten Sarıcalı, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu gerileme devamlı olmaz. Çünkü konut sahibi olmak isteyenler cumhuriyet tarihindeki en uygun oranlarla kredi kullanıyorlar. Kredi oranlarının düşmesi de talebin yükselmesi demek aynı zamanda taleplerin artması demek. Fiyatlar yerinde duruyor ama talepler arttı. Şu an konut almanın tam zamanı. Belki önümüzdeki aylarda tüm projelerde bir oynama görülebilir."

2011'in önünün açık olduğunu vurgulayan Ahmet Sarıcalı, "Türkiye'nin konut sektörü açısından gördüğü en iyi yıl olacak. Biz, buna inanarak bir projeyi daha hayata geçireceğiz. Anadolu yakasında 2011'in ilk çeyreğinde satışa sunacağız. 600'e yakın konut olacak." açıklamasını yaptı.

YAPISAL

ÜRÜN GRUPLARIMIZ
BAYİLİKLER
Adaçal Endüstriyel MineralAkgün KiremitDoğaner AlçıFilli BoyaHekim Yapı Hekim BoardKöster Yapı KimyasallarıMaltech MakinaPakBoardUysal TuğlaYALTEKS Yalıtım Malzemeleri Yapı Harç Süper Harç
© 2006 SARAYLIOĞLU YAPI & YALITIM
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tasarım : Capitol Medya | Yazılım : CM Bilişim